Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka zagraniczna (PT PMA – Perseroan Terbatas, Penanaman Modal Asing)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Piętka | 2016-05-25 07:31:04
indonezja, formy prowadzenia działalności gospodrczej w indonezji, inwestycje w indonezji

Forma prawna, która pozwala inwestorom zagranicznym na stałą działalność na rynku indonezyjskim to tzw. PT PMA. PT – Perseroan Terbatas oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast PMA - Penanaman Modal Asing, świadczy iż jest ona z kapitałem zagranicznym. PT może być w formie spółki zamkniętej (Perseroan Tertutup) lub w formie spółki akcyjnej (Perseroan Terbuka).

Status prawny PT PMA jest taki sam jak status podmiotów z kapitałem indonezyjskim. Kapitał PT PMA może być w 100% zagraniczny, o ile ograniczenia w danym sektorze nie wynikają z Negatywnej Listy Inwestycji.

Prawo indonezyjskie wymaga aby spółki typu PT PMA we wszystkich branżach dysponowały minimalnym kapitałem inwestycyjnym w celu uzyskania zatwierdzenia ich działalności przez BKPM. Kwota ta wynosi aktualnie 10 mld IDR (ok. 800 tys. USD wg. aktualnego kursu wymiany). Ten wysoki próg służy wspieraniu małych lokalnych przedsiębiorstw w konkurowaniu z zagranicznymi firmami. Wartość aktywów określonych w planie inwestycyjnym, o ile spółka osiągnie wymagany próg kapitałowy, aby mogła zostać utworzona na mocy prawa indonezyjskiego, może obejmować finansowanie państwa, nieruchomości, sprzęt biurowy i maszyny. 25% ww. kwoty, musi być wniesiona jako początkowy kapitał zakładowy. W celu sfinalizowania procesu założenia spółki, PT jest zobowiązana do przedstawienia potwierdzenia wniesienia wspomnianego kapitału. Biorąc pod uwagę, że spółki pochodzące z innego państwa nie mogą otworzyć rachunku bankowego w Indonezji, jedynym zapewnieniem jest poświadczenie przez notariusza, że inwestor posiada ww. środki do realizacji założonego planu inwestycyjnego.

Indonezyjskie przepisy stanowią, iż przedsiębiorstwo powinno być założone przez dwóch lub więcej wspólników (obu może posiadać formę osoby fizycznej i/oraz osoby prawnej), na podstawie zapisów aktu notarialnego w języku indonezyjskim. Tak powstały nowy podmiot prawny, jest także zobowiązany do wyznaczenia przynajmniej jednego komisarza i jednego dyrektora.

Założenie spółki PT PMA wymaga zgody i wydania odpowiedniej licencji przez BKPM, wraz z rejestracją spółki, poprzez złożenie aktu notarialnego o założeniu i rejestracji.

W celu założenia PT PMA należy:

  • Złożyć aplikację do BKPM o Principal License (Izin Prinsip);
  • Złożyć statut spółki poświadczony aktem notarialnym;
  • Przedłożyć akt notarialny Ministerstwu Sprawiedliwości i Praw Człowieka RI;
  • Dostarczyć list zaświadczający o miejscu zamieszkania wydawany przez organ administracji samorządowej (Surat Keterangan Domisili)

Zakładający spółkę powinien zostać zaopatrzony w formę wyżej wspomnianego listu, przez właściciela budynku w którym będzie znajdować się biuro spółki. Plan inwestycyjny należy przedłożyć w lokalnym urzędzie BKPM. Założyciel nowej spółki jest zobowiązany dostarczyć list zaświadczający o miejscu zamieszkania do przedstawicielstwa jednostki terytorialnej najniższego stopnia (Kelurahan), udowadniając w ten sposób prawdziwość adresu firmy.

  • Uzyskać numer identyfikacji podatkowej (Nomor Pokok Wajib Pajak – NPWP)

Założyciel spółki jest zobowiązany do przedłożenia wniosku o nadanie indonezyjskiego numeru identyfikacji podatkowej. Spółka musi również uzyskać Taxable Entrepreneur Number (NPPKP) od właściwego urzędu podatkowego. Przynajmniej jeden z dyrektorów musi posiadać Indonezyjską Kartę Podatnika (Indonesian Tax Card). Ta może być uzyskana tylko przez osobę posiadającą status rezydenta w Indonezji (posiadacze karty pobytu KITAS/KITAP), bądź obywateli Republiki Indonezji.

  • Uzyskać zaświadczenie o rejestracji firmy (Tanda Daftar Perusahaan - TDP) w oddziale Company Registry w Ministerstwie Handlu bądź regionalnym przedstawicielstwie.
  • Uzyskać licencję biznesową od odpowiedniego ministerstwa, którego przedmiotem zainteresowania jest sektor gospodarczy wnioskującego podmiotu.
  • W przypadku spółki zajmującej się importem towarów, musi ona uzyskać Numer Identyfikacyjny Importera (API).

Po zakończeniu opisanego procesu i akceptacji planu biznesowego przez BKPM, przedsiębiorstwo otrzyma Principle Licence, uzyskując tym samym możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez kolejne 3 lata w przypadku firm produkcyjnych i 1 rok w przypadku firm handlowych i usługowych.

Uzyskanie Pinciple Licence daje zainteresowanemu podmiotowi możliwość otwarcia firmowego konta bankowego, zakupu aktywów, zatrudnienia pracowników miejscowych oraz prawo występowania o wizy pracownicze dla zagranicznych pracowników.

W przeciągu roku od założenia spółki PT PMA, podmiot powinien złożyć wniosek do BKPM o przyznanie Licencji Biznesowej na czas nieokreślony (Izin Usaha Tetap – IUT). By uzyskać taką możliwość musi ponadto poświadczyć wykonanie przynajmniej w 80% planu inwestycyjnego. IUT pozwala przedsiębiorcy zagranicznemu uzyskiwać kolejne licencje jak chociażby licencję importową (API) czy budowlaną. Stwarza ona również możliwość zatrudniania przez aplikującego ekspertów spoza Indonezji.

Każda spółka PT PMA jest zobligowana do raportowania swojej aktywności inwestycyjnej poprzez przedłożenie BKPM Raportu z aktywności inwestycyjnej (LKPM). Raport ten powinien być przedstawiany Radzie Koordynacji Inwestycji co trzy miesiące w przypadku gdy nie dokonano jeszcze rejestracji spółki. Po uzyskaniu przez spółkę pełnej podmiotowości i zdolności do czynności prawnych wymóg raportowania dotyczy okresów sześciomiesięcznych. Celem przedkładania LKPM jest ułatwienie BKPM bieżącej kontroli poziomu inwestycji zagranicznych oraz umożliwienie jej udzielenia niezbędnej pomocy przedsiębiorcom spoza Indonezji.

 
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pozycjonowanie i Tworzenie Stron Internetowych.

Prowadzimy agencję interaktywną na terenie Olsztyna. W branży internetowej świadczymy usługi już ...
Polska - Olsztyn 2021-05-13 Dodał: Artur Niestępski Media i reklama Zobacz ofertę

Brama wjazdowa przesuwna

Brama żaluzjowa charakteryzuje się oryginalną konstrukcją składającą się ze stalowych przęseł, kt...
Polska - ZIELONA GÓRA 2021-04-28 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

CARPORT WIATA GARAŻOWA STYL HORYZONTAL

W naszej ofercie znajdują się bardzo eleganckie i przestronne wiaty garażowe, wykonane ze stali o...
Polska - ZIELONA GÓRA 2021-04-28 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert