Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrawo inwestycyjne - Nowa Lista Negatywnych Inwestycji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Piętka | 2016-06-15 13:50:58
indonezja, polska, inwestycje, firmy

Przed rozpoczęciem działalności w Indonezji przedsiębiorca powinien zapoznać się z tzw. Negatywną Listą Inwestycji - Daftar Negative Investasi (DNI), która klasyfikuje możliwości inwestycji w poszczególnych sektorach.

Z dniem 18 maja 2016 r. weszło w życie nowe rozporządzenie prezydenckie, nr 44/2016 (PerPres 44/2016), tj. tzw. lista negatywnych inwestycji, Daftar Negative Investasi (DNI) - dokument określający sektory, w których działalność podmiotów gospodarczych (zagranicznych i krajowych) jest zabroniona, lub jest dozwolona, po spełnieniu określonych warunków. Konieczność publikacji takiej listy wynika z ustawy nr 25 z 2007 r. tj. tzw. Prawa Inwestycyjnego RI.

Nowelizacja DNI przeprowadzona została w ramach 10-ego pakietu programu deregulacyjnego prezydenta RI – Jokowi Widodo, który zakłada zmiany prawne i uchylenie przepisów postrzeganych jako utrudniające wzrost gospodarczy.

Wg. paragrafu 3 PerPres 44/2016, w przypadku, jeśli dany sektor nie jest wymieniony na liście sektorów zamkniętych, lub dostępnych po spełnieniu określonych warunków, oznacza to, iż jest otwarty zarówno dla podmiotów zagranicznych i krajowych bez dodatkowych ograniczeń. Zapis ten był również we wcześniejszej DNI.

Podobnie jak uprzednio, nowe przepisy nie odnoszą się do sytuacji, kiedy na rynku inwestor działa w sektorze, który na nowej liście wymieniony jest jako „zamknięty”. Przykładem może tu być produkcja alkoholu. W praktyce stosowana była, i należy przyjąć, iż nadal będzie tzw. „klauzula pierwszeństwa historycznego” (grandfathering clause), umożliwiająca działalność gospodarczą podmiotom, które funkcjonowały na rynku indonezyjskim przed wprowadzeniem zakazu w ich sektorze; jednocześnie przepisy uniemożliwiają rozpoczęcie działalności gospodarczej w tym sektorze innym podmiotom gospodarczym).

PerPres 44/2016 zawiera trzy załączniki – listy sektorów. Nazwy i kody sektorów wymienione w rozporządzeniu bazują na Standardowej Klasyfikacji Sektorów Biznesowych z 2015 r., Klasifikasi Baku Lapangan Usaha Indonesia, tzw. KBLI, opublikowanej przez Badan Pusat Statistik, tj. główny urząd statystyczny RI, (KBLI 2015: http://www.bkpm.go.id/id/prosedur-investasi/klasifikasi-baku-lapangan-usaha).

Załącznik nr 1: sektory zamknięte dla prywatnych podmiotów lokalnych i zagranicznych, np.: kontrola ruchu powietrznego, hazard, produkcja alkoholu. Ogółem, wymienionych jest 20 sektorów. Znalazły się tu dwie nowe kategorie: pozyskiwanie i dystrybucja koralowców / ozdób z koralowców oraz wydobywanie cennych ładunków z wraków statków.

Załącznik nr 2 - sektory, które są zarezerwowane dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw (tzw. UMKM; definicja UMKM wg. ustawy nr 20 /2008) lub spółdzielni (Koperasi; definicja koperasi wg. ustawy 25/1992), lub, w których wymagane jest partnerstwo / współpraca z lokalnymi mikro, małymi, lub średnimi przedsiębiorstwami lub spółdzielniami. (definicja partnerstwa określona jest w rozdziale II, paragraf 5, pkt. 2 DNI jako, m.in. : umowa franczyzowa, agencyjna, podwykonawstwo, „inne systemy partnerstwa”). W załączniku wymienionych jest łącznie 145 sektorów. W założeniu, ma to skłonić podmioty zagraniczne do współpracy joint-venture z lokalnymi MŚP i wesprzeć transfer wiedzy, technologii.

Załącznik nr 3 – linie biznesowe w podziale na 16 sektorów, które są otwarte dla działalności gospodarczej po spełnieniu określonych warunków. Załącznik ten określa maksymalny procent udziałów inwestora zagranicznego (z podziałem na inwestorów zagranicznych z krajów ASEAN oraz spoza ASEAN); wymienia sektory zarezerwowane w 100% dla podmiotów indonezyjskich, ograniczone lokalizacyjnie, i/lub wymagające specjalnych zezwoleń wydawanych przez konkretną instytucję indonezyjską.

Zmiany w porównaniu do Listy Negatywnych Inwestycji z 2014 roku (PerPres 39/2014)

a) Przykłady liberalizacji przepisów:

W przypadku 45 sektorów, umożliwiono 100% udział kapitału zagranicznego, (w niektórych przypadkach wymagana jest współpraca z UMKM, licencja, lub określona jest minimalna wartość inwestycji). Są to m.in.: produkcja peletów z biomasy, przeróbka odpadów z gumy, zarządzanie autostradami, zarządzanie i utylizacja odpadów (z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych), bezpośrednia sprzedaż, dystrybucja, powiązana z produkcją, magazynowanie w chłodniach, restauracje, bary, kawiarnie, baseny, boiska do piłki nożnej, korty tenisowe, centra fitness, centra sportowe, produkcja filmów (kilka podkategorii), kina.

W przypadku 83 sektorów zniesiono wymóg specjalnych rekomendacji z poszczególnych ministerstw.

Uproszczono podział linii biznesowych / sektorów. Dotychczas, np. w przypadku usług budowlanych, rozróżniano 39 ich rodzajów (budowa magazynów, domów, remonty, itp.). W chwili obecnej wszystkie mieszczą się w jednej kategorii „usług budowlanych”.

Maksymalny dopuszczalny udział kapitału zagranicznego dla dwóch sektorów zwiększono z 33 do 67%, dla 23 sektorów – z 49% do 67%; 11 sektorów – z 51% do 67%; dla 3 sektorów – z 65% do 67%.

W przypadku 26 sektorów, które uprzednio zarezerwowane były dla lokalnego kapitału, obecnie dopuszcza się możliwość udziału kapitału zagranicznego w różnych stopniu procentowym: są to m.in.: elektrownie geotermalne o maksymalnej mocy 10 MW; zarządzanie i serwis sieciami przesyłu energii, w tym wysokonapięciowymi, usługi budowlane w przypadku zamówień publicznych o wartości powyżej 50 mld IDR; dystrybucja niepowiązana z produkcją, magazynowanie, agencje turystyczne, motele, usługi cateringowe, MICE (meetings, incentives, conference and exhibitions) - w przypadku ww. dopuszcza się 67% udział kapitału zagranicznego);

49% udział kapitału zagranicznego przewidziany jest m.in. dla usług transportu pasażerskiego, kołowego; operatorów transakcji elektronicznych, dystrybucji sprzętu medycznego.

b) Przykłady ograniczeń

W dwóch przypadkach - „usług dla portów granicznych/tranzytowych (crossing harbours) i na jeziorach” zmniejszono maksymalny procent udziału kapitału zagranicznego ze 100 do 49%.

Trzy dodatkowe sektory: produkcja cukru, solonych/suszonych ryb, handel detaliczny wysyłkowy i przez Internet – wymagają współpracy z lokalnymi MŚP.

Nowe ograniczenia wprowadzono również w przypadku zamówień publicznych na usługi budowlane z wykorzystaniem niskich i średnich technologii lub/i o wartości poniżej 50 mld IDR oraz usługi konsultingowe w budownictwie z wykorzystaniem niskich lub średnich technologii lub/i o wartości do 10 mld IDR – są one aktualnie zarezerwowane dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw i spółdzielni.

Oficjalny tekst rozporządzenia nr 44/2016 dostępny jest na portalu internetowym Indonezyjskiej Rady Koordynacji Inwestycji:

http://peraturan.bkpm.go.id/jdih/userfiles/batang/Perpres_Nomor_44_Tahun_2016_tentang_DNI.pdf

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert