Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKwartalny Raport Banku Światowego nt. Indonezji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Piętka | 2017-01-18 10:57:35
wphi dżakarta, raport banku światowego dot. indonezji

„Poprawa efektywności wydatkowania publicznych środków w Indonezji może pobudzić wzrost gospodarczy w 2017 roku”

WB IQ 4 Report-COLLAGE

„Poprawa efektywności wydatkowania publicznych środków w Indonezji może pobudzić wzrost gospodarczy w 2017 roku”

 

W dniu 17 stycznia br. przedstawiciel WPHI wziął udział w seminarium dot. publikacji nowego raportu Banku Światowego (WB) pt. „Podtrzymywanie tempa reform” (Sustaining reform momentum) dot. sytuacji w Indonezji w IV kw. 2016 r., które odbyło się w Dżakarcie w siedzibie indonezyjskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), https://www.csis.or.id/. Gościem honorowym była Minister Finansów RI – p. Sri Mulyani, która w latach 2010-2016 pełniła funkcję dyrektora zarządzającego w WB.

 

Zdaniem autorów raportu, przeprowadzone w 2016 roku reformy – fiskalna oraz dot. warunków inwestycyjnych (tzw. pakiety ekonomiczne), pobudzą indonezyjską gospodarkę w 2017 r. W porównaniu do ostatnich założeń WB z października 2016 r. najnowsze prognozy są niezmienione i zakładają 5,1% wzrost PKB w 2016 r. oraz 5,3% wzrost w 2017 r. (Wzrost PKB wyniósł 5% w 3 kw. oraz 5,2% w 2 kw. 2016 r.). Poziom inflacji: 2016 r.: 3,5%; 2017 r.: 4,4%.

 

Podobnie jak reszta świata, największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej musi zmierzyć się w bieżącym roku z takimi wyzwaniami jak niepewność w globalnej polityce gospodarczej oraz niestabilna sytuacja na rynkach finansowych.

 

Wg. raportu, Indonezja poprawiła swoją wiarygodność dot. polityki fiskalnej poprzez bardziej realistyczne założenia dot. przychodów budżetowych w 2017 r. Niemniej jednak, w dalszym ciągu oczekuje się bardziej sprawnego działania administracji podatkowej oraz wprowadzania reform w życie, w celu zwiększenia ściągalności podatków.

 

Zdaniem Rodrigo Chavez – Dyrektora WB o. Indonezja: "Budżet na 2017 to nowa jakość wydatków, m.in. poprzez utrzymanie zwiększonego finansowania rozwoju infrastruktury, służby zdrowia i pomocy społecznej oraz lepsze ukierunkowanie subsydiów na energię i programy socjalne.”

 

Według raportu, rezultatem poprawy jakości wydatków publicznych jest: po pierwsze, realokacja środków na rozwój sektorów priorytetowych, w których wydatki publiczne są wciąż niskie a dodatkowe fundusze mogą mieć duży wpływ na walkę z ubóstwem i pobudzenie wzrostu gospodarczego (sektory te obejmują infrastrukturę, służbę zdrowia i pomoc społeczną); po drugie, maksymalizacja efektywności wydatkowania środków publicznych we wszystkich sektorach-szczególnie w sektorze rolniczym, edukacji i pomocy społecznej.

 

Publikacja podkreśla również ostatni raport Doing Business 2017, w którym Indonezja zajęła 91 miejsce w porównaniu do 106 miejsca w raporcie z 2016 r.

 

Poszczególne raporty kwartalne WB dot. Indonezji znaleźć można na poniższej stronie internetowej:

http://www.worldbank.org/en/country/indonesia/publication/indonesia-economic-quarterly-reports