Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu40 lat współpracy gospodarczej pomiędzy UE i ASEAN

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Piętka | 2017-01-20 05:25:11
wphi dżakarta, współpraca ue i asean

Publikacja przedstawicielstwa dyplomatycznego UE w ASEAN dot. dwustronnych stosunków gospodarczych

EU-ASEAN map

W 2017 r. Unia Europejska i Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) obchodzą 40 rocznicę nawiązania oficjalnych stosunków dwustronnych. Z tej okazji przedstawicielstwo dyplomatyczne UE w ASEAN, mieszczące się w stolicy Indonezji – Dżakarcie, przygotowało broszurę informacyjną dot. bilateralnej współpracy handlowo-inwestycyjnej pomiędzy UE i ASEAN.

 

W 2015 r. UE była drugim co do wielkości partnerem handlowym ASEAN (po Chinach) z udziałem w wymianie handlowej Indonezji ze światem na poziomie 13,1%, podczas gdy ASEAN trzecim partnerem UE spoza Europy (po USA i Chinach). Wartość wymiany handlowej w 2015 r. pomiędzy UE i ASEAN wyniosła 201,6 mld EUR, co oznacza jej podwojenie w ciągu ostatnich 10 lat.

 

UE jest jednocześnie największym inwestorem w krajach ASEAN. Wartość europejskich bezpośrednich inwestycji w 2015 r. to 20 mld EUR, czyli 16,7% wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ASEAN. Począwszy od 2004 r., roczna średnia wartość europejskich inwestycji w ASEAN to ok. 14 mld EUR.

 

Więcej informacji w publikacji „40 years of EU-ASEAN Partnership & Prosperity”, dostępnej na poniższej stronie internetowej:

https://eeas.europa.eu/delegations/association-southeast-asian-nations-asean/18285/40-years-eu-asean-partnership-and-prosperity-trading-and-investing-together_en

 

EU-ASEAN

 

Zachęcamy do lektury!