Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWPHI Dżakarta: Spotkanie z przedstawicielami Indonezyjskiego Urzędu Zamówień Publicznych (LKPP)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Piętka | 2017-02-20 04:35:45
wphi dżakarta, system zamówień publicznych w indonezji

Omówienie procedur i możliwości uczestnictwa firm polskich w przetargach w ramach zamówień publicznych RI

20170118111808

 

W dniu 17 lutego br., na wystąpienie WPHI w Dżakarcie, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Departamentu ds. Rozwoju Srategii i Polityki Zamówień Publicznych w ramach Urzędu Zamówień Publicznych Republiki Indonezji (Lembaga Kebijakan Pengadaan Barang / Jasa Pemerintah; www.lkpp.go.id). Spotkaniu przewodniczył dyrektor ww. departamentu – p. Fadli Arif.

 

Z uwagi na zainteresowanie tematem zamówień publicznych w Indonezji firm członkowskich Polskiego Klubu Biznesu w Dżakarcie (PKB), do udziału w rozmowie WPHI w Dżakarcie zaprosił Prezesa PKB – p. Andrzeja Jakubowskiego.

 

Głównym celem rozmowy było omówienie procedur oraz możliwości uczestnictwa firm polskich w przetargach organizowanych w ramach zamówień publicznych w Indonezji.

 

Rozporządzenie Prezydenckie nr. 54/2010 art. 104 oraz jego późniejsze nowelizacje (35/2011; 70/2012; 172/2014; 4/2015) stanowią, iż: firmy zagraniczne mogą uczestniczyć w przetargach jedynie z wyznaczonym partnerem krajowym (możliwe jest samodzielne uczestniczenie w przetargu firmy zagranicznej, jednak tylko w przypadku, jeśli nie istnieje na rynku firma lokalna, która posiada możliwość dostarczenia objętych przetargiem produktów / usług).

 

Firmy zagraniczne mogą uczestniczyć w przetargach, których wartość przewyższa określony próg:

 

  • 100 miliardów IDR (ok. 7,5 mln USD) w przypadku robót budowlanych,
  • 20 miliardów IDR (ok. 1,50 mln USD) w przypadku dóbr i usług (z pominięciem usług konsultingowych),
  • 10 miliardów IDR (ok. 750 tys. USD) w przypadku usług konsultingowych.

 

Dodatkowo, art. 97 ww. Rozporządzenia Prezydenckiego nr. 54/2010, mówi, iż w przypadku przetargów rządowych, istnieje obowiązek skorzystania z oferty tych uczestników przetargów, którzy oferują dobra lub usługi wykonane na rynku krajowym, w co najmniej 40%.

 

Dodatkowe regulacje dotyczą przetargów publicznych ogłaszanych przez Ministerstwo Obrony RI (Kementerian Pertahanan).

 

Ogłoszenia o przetargach umieszczane są na stronach internetowych z zamówieniami publicznymi poszczególnych instytucji rządowych.

 

Pełna lista instytucji znajduje się na poniższym portalu:

 

Instytucje, które organizują przetargi na największe kwoty to m.in.:

 

Dokumentacja techniczna w ramach poszczególnych przetargów dostępna jest dla firm indonezyjskich (i ich zagranicznych partnerów), które dokonały rejestracji w indonezyjskim systemie „Procurement System Portal”. (Rejestracja przez Internet oraz weryfikacja dokumentów w danym biurze LPSE).

 

Nowością jest centralny portal zamówień publicznych, na którym znaleźć można większość przetargów w ramach zamówień publicznych: http://inaproc.id/en

 

Na ww. stronie nie ma wymienionych przetargów spółek skarbu państwa (state-owned-companies), które umieszczają je na swoich własnych portalach.

 

Przykłady:

 

Perusahaan Listrik Negara (Państwowe Przedsiębiorstwo Energetyczne):

https://eproc.pln.co.id/portal/home?lang=en

 

Pertamina (państwowe przedsiębiorstwo z s. poszukiwań, wydobycia, przetwórstwa i dystrybucji ropy i gazu):

https://eproc.pertamina.com/

 

PT PAM Jaya (przedsiębiorstwo wodociągowe Specjalnego dystryktu Stołecznego Dżakarta):

http://www.pamjaya.co.id/pages/e-procurement/paket-lelang