Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Piętka | 2016-04-26 04:05:51
indonezja, windykacje, prawo, biznes

W Indonezji są bardzo małe szanse na odzyskanie wpłaconych należności. Ze względu na zdarzające się przypadki niesolidności ze strony partnerów, zwłaszcza dostawców, transakcje handlowe powinny być zabezpieczone akredytywą.

 

 

W momencie, kiedy firma z Polski nawiązuje współpracę z nieznanym podmiotem z Indonezji, warto poprosić partnera indonezyjskiego o przesłanie skanów dokumentów potwierdzających rejestrację działalności gospodarczej na terenie Indonezji, tj.:

  • Numer identyfikacji podatkowej, tzw: NPWP (Nomor Pokok Wajib Pajak),
  • Licencja do prowadzenia działalności handlowej, tzw. SIUP (Surat Izin Usaha Perdagangan)

Po ich uzyskaniu istnieje możliwość skierowania zapytania do właściwych organów lokalnych, które je wydają, z prośbą o ich weryfikację. Stanowi to podstawowy sposób, bezkosztowego sprawdzenia firmy indonezyjskiej, jednak nie gwarantuje jej solidności. Spotkaliśmy się z przypadkami fałszowania ww. dokumentów.

 

weryfikacja NPWP:

Directorate of Counseling, Service, and Public Relation

Main Building, 16th Floor

Headquarter of Directorate General of Taxes

Jalan Gatot Subroto, Kavling 40-42, Jakarta 12190

PO Box 124

Phone +62 (21) 5250208, 5251509

Fax +62 (21) 584792

Call center Kring Pajak (021) 500200

Email pengaduan@pajak.go.id

 

Weryfikacja SIUP poprzez regionalne urzędy ds. przemysłu i handlu: DINAS PERINDUSTRIAN DAN PERDAGANGAN - DISPERINDAG; lista urzędów w załączeniu.

 

Dane teleadresowe firmy indonezyjskiej mogą być również przesłane na adres emailowy naszego biura (jakarta@trade.gov.pl). Na Państwa prośbę, możemy podjąć próbę kontaktu telefonicznego z podanym podmiotem. Nie potwierdzi to oczywiście solidności/wiarygodności firmy, ani jej legalnego działania. Niemniej jednak w wielu przypadkach zdarza się, iż podawane w korespondencji telefony nie istnieją, lub należą do osób, które nie wiedzą nic o danej firmie, lub nie przyznają się do związku z danym podmiotem, co będzie pierwszym ostrzeżeniem dla Państwa.

 

Dodatkowo, podajemy adresy dwóch największych wywiadowni gospodarczych świadczących usługi weryfikacji podmiotów gospodarczych w Indonezji:

 

PT. CAPRICORN Indonesia Consult Inc.

Jl. Salemba Tengah No. 66 A

Jakarta 10440

Indonesia

tel. +(6221) 3101081, 3144660, 3147433

fax.+(6221) 3101505

e-mail: devi@cic.co.id; cic@cic.co.id

http://www.cic.co.id

Koszt podstawowych usług jest uzależniony od zakresu żądanych informacji i ich dostępności i waha się od 135 do 150 USD netto. Minimalny czas oczekiwania wynosi jeden tydzień. Firma PT Capricorn zajmuje się także opracowywaniem informacji sektorowych i branżowych.

 

PT. DATA CONSULT

Maya Indah Building

Jl. Kramat Raya No. 5 L

Jakarta 10450

Indonesia

tel. +(6221) 3904711

fax.+(6221) 3901877

e-mail: info@datacon.co.id; datacon@idola.net.id

http://www.datacon.co.id

Minimalny koszt uzyskania informacji o danych firmy wynosi 125 USD netto (wg. informacji z X.2015 r.). Minimalny czas oczekiwania - jeden tydzień. Firma także wykonuje opracowania sektorowe, badania rynkowe oraz zestawienia potencjalnych klientów lub dostawców.

 

Jednocześnie, ze względu na zdarzające się przypadki niesolidności ze strony partnerów, zwłaszcza dostawców, sugerujemy aby transakcje handlowe zabezpieczone były akredytywą.

W Indonezji są bardzo małe szanse na odzyskanie wpłaconych należności!!!
Pliki do pobrania

Lista regionalnych przedstawicielstw Ministerstwa Handlu RI
doc | 213 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

DJ Toruń

DJ konferansjer na wesele – gwarancja dobrej zabawy Każdy, kto planuje wesele, marzy o t...
Polska - Toruń 2021-12-04 Dodał: Tamara Bielecka Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe, Wydawnictwa Zobacz ofertę

Okna Toruń

Na początek Dobór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na estetykę...
Polska - Toruń 2021-12-04 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Nalewarki

    Jakie technologie wykorzystują producenci etykieciarek? Etykieciarki przemys...
Polska - Toruń 2021-12-04 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert